web analytics

Cumhuriyet 2013

cumhur_3Merhaba Tarihiblog okurları, Cumhuriyetimizin 90. yılını büyük bir coşkuyla kutladık. Bugünlere kolay gelinmedi. Önce bir Kurtuluş 

Savaşı verdik ve bağımsız bir devlet kurduk. Bunun anlamı “Türkiye , Türkiye’den yönetilir” ilkesi bizim toplumsal sözleşmenin temel ilkesidir.

Ancak sömürüden kurtulmak için tek başına siyasi bağımsızlık yetmezdi. Onun için devrimler dediğimiz uygulamalarla tam bağımsızlık çatısı altında çağdaş bir toplum düzeni kurmaya çalıştık. Her alanda ekonomi, kültür, sosyal, askeri, adli, hukuki devrimler hayata geçti. Yapılann bu devrimler demokrasinin alt yapısını oluşturdu. Bu gün Türkiyemiz Cumhuriyetin getirdiği yeniliklerle hayata dönmüştür. Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da başlattığı Aydınlanma devrimi mayası tutmuştur. Cumhuriyetimiz için mutluyuz ancak Kemal Paşamızın dediği gibi yaptıklarımızı yeterli görmüyoruz. Fakat yanıtlanması gereken bir soru vardır.Bugün Ortada Cumhuriyet adına bir şey kaldı mı ?   Saygılar sunarım. 

 

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts