web analytics

Selçuklu Tarihinde ismi Alaattin Keykubat olan kaç Sultan vardır ?

I. Alaattin Keykubat (Ölümü : 1236 ) Anadolu Selçukluları’nın 10. hükümdarıdır. 1219’da tahta çıkmış, 17 yıl kadar hüküm sürmüştür. Zamanında devlet en haşmetli devrine ulaşmıştır. Usta bir diplomat ve tedbirli bir kumandan olarak ün yapmış, Kandelor’u Ermeniler’in elinden alarak yeni binalarla süslemiş, adını da kendi adından ötürü Alaiye’ye çevirmiştir (bugünkü Alanya) . Celalettin Harzemşah’ı Erzincan yakınlarında büyük bir savaşta yenmeyi başarmış, Ahlat ve Harput taraflarını topraklarına katmıştır. Küçük oğlunu varis bırakmak istediği için, varisi Gıyasettin tarafından zehirletilerek öldürüldüğü rivayet edilir. 

II. Alaattin Keykubat ( Ölümü : 1253) : Anadolu Selçukluları’nın 14.südür. Onun döneminde Selçuk hükümeti Cengiz çocuklarının hükmü altına girmiş bulunuyor. 

III. Alaattin Keykubat ( Ölümü: 1301) : Anadolu Selçukluları’nın 17.si ve sonuncusudur. Devrinde , Anadolu öylesine karışmış bir durumdadır ki, onu bazı tarihçiler hükümdar bile saymazlar. Babasının yerine tahta geçtikten sonra, Isfahan’da idam edilmiştir. 

Kaynak: Yıllar Boyu Tarih dergisi, sayı 2 , 1980

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir