web analytics

Modernleşme Sancısı

tohum ve toprak[dropcap color=”#888″ type=”square”]B[/dropcap]ursa’dan çok sevdiğim bir arkadaşım telefon etti. “Müthiş bir oyun, izlemelisin ! Özellikle sahnedeki efektler inanılmaz ! deyince atladım gittim Bursa’ya. Zira buralarda sergilenen oyunlardan epey bir sıkılmıştım. Bir Cumartesi günü Bursa’nın tarih kokan sokaklarında gezerken ecdad yadigarı eserleri görmenin mutluluğunu yaşamış oldum.

Oyun , müthiş bir laser gösterisi ile açılıyor. Bu görsel algı izleyicide derinlik duygusunu oluştururken aynı zamanda Payitaht İstanbulunun Topkapı Sarayındaki dehlizlerinde yaşanan atmosferi yaratıyordu.  Daha oyunun ilk perdesinde filmlerde kullanılan Ağır çekim teknikleri sayesinde Ocaklılar ile Yenilik taraftarlarının kılıç gösterisini büyülenerek izliyorsunuz ve müthiş bir keyif alıyorsunuz. Yalnız bu tempo açılışta böyle. Üçüncü perdede gerilim yükseliyor ve patlama sesleri , konuya uzaklaşmış olan seyirciyi uyandırmaya yetiyor. Sahnede sizinle diyaloğa geçen 70’lik bir harem ağası var. Sahnenin önüne doğru ağır ağır elerleyerek önce sus işareti veriyor ve ekliyor : 

[quote]Dinleyin bu eski çağlar artığı

İhtiyar arabı, sözünü söylemek için

Yüz elli yıllık uykusundan uyandı.

Ama siz dediklerine değil onun,

Demek istediklerine bakın asıl

Boğuşa dursun kinler, hırslar önümüzde

Bakın gölgeleri geride nasıl.  

adım Amber Ağa

Üç saltanat gördüm, üç devir yaşadım bu sarayda

Nasıl geldiler, nasıl gittiler, bilirim hep

Sebep diye gösterdikleri tarihin

Değil sebep.

Bırakın da dalkavuk tarihi bir yana , beni dinleyin. Çünki ben kıyıcığından gözetlemedim, ortasında yaşadım her şeyin.[/quote]

Oyun , 3. Selim’in öldürüldüğü , II. Mahmut’un ise Alemdar Paşa tarafından kurtarılarak tahta çıkarıldığı 1809 yılının İstanbul’unda geçer. Alemdar Mustafa Paşa 3. Selim’i yeniden tahta oturtmak için Topkapı sarayını basar. 4. Mustafa taraftarları, eski padişahı tahtında tek bırakmak amacıyla, 3. Selim’i öldürürler, İkinci Mahmut ise bir kılıç yarasıyla kurtulur.

Alemdar Paşa eski padişahın cesediyle karşılaşır, çok üzülür. İkinci Mahmut’u tahta çıkarır, ancak 3. Selim’in başlatmış olduğu yenilikleri tamamlayabilmek için kendini zorla sadrazam seçtirir yeni padişaha. Ama kendisi de yenilikçi bir padişah olan İkinci Mahmut canını ve tahtını borçlu olduğu Alemdar ‘a buruk bir minnet duymaktadır.

Yeni padişahla sadrazamı arasındaki bu burukluğu farkeden eski iktidar taraftarları, başta 4. Mustafa’nın annesi Ayşe Sultan bu fırsattan yararlanmaya kalkarlar. Ayşe Sultan kendi yetiştirmesi olan çok güzel bir kızı, Kamertap’ı gizlice saraydan dışarıya çıkarır, dışardan bir tarafından Kamertap Alemdar’a bir yeni yetme cariye olarak sunulur. Oysa amacı vakti gelince Alemdar’ı zehirlemektir. Oysa Kamertap daha ilk gece kendisine tutulan Alemdar’ın insan yanlarını zaafını, korkularını farketmiş ve tam bir gönül bağıyla bağlanmıştır.

http://www.nadirkitap.com/tohum-ve-toprak-orhan-asena-kitap2013177.html

http://www.vitaminsiz.com/tiyatro/11713-tohum-ve-toprak-orhan-asena-oyun-incelemesi.html

http://ozanguzelkan.wordpress.com/2010/10/29/alemdar-tohum-ve-toprak/

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir