web analytics

İspanya İç Savaşı

icsavasKral 13. Alfonso 1931’de tahtını bırakır. Cumhuriyet ilan edilir. Kral Alfonso ülkeyi terk etmek zorunda kalır. Yeni kurulan İkinci Cumhuriyet, en başından büyük muhalefetle karşılanır. Bu şiddet ortamında, General Franco’nun 1936‘daki sağ kanat darbe girişimi, 1939’da cumhuriyetin yıkılması ve Franco diktatörlüğünün kurulmasıyla sona eren kanlı iç savaşı başlatır. 1931’de kiliselere ve manastırlara saldırılar yapılır. 1933’te işçiler ayaklanır.Cumhuriyeti en çok öğrenciler ve entelektüeller destekler. Ayrı ayrı bölgeler ise kültürel özerklik kazanma peşindedir. İç Savaş yaklaşık 3 yıl sürdü.On binlerce insanın hayatına mal oldu. General Franco’nun askeri darbesiyle başlayan, iki tarafın da kitlesel kıyımlar gerçekleştirdiği bu iç savaşta sayısız İspanyol ülkesini terk edip Fransa’ya kaçtı. Coşkulu cumhuriyetçiler ve dünyanın dört bir yanından gelen sosyalistler, uluslararası tugaylara katılarak savaşırken Franco’ya Faşist Alman ve İtalyan yönetimleri askeri destek verdi. Başlangıçta tarafsız kalan İspanya, Mihver devletlerinin yenileceği belli olunca, Müttefiklerin tarafına geçti. 

sivilİÇ SAVAŞIN SONU : 

İç savaş 1939’da mİllİyetçİlerİn başkent Madrİd’İ ele geçİrmesİyle sona erdİ. Mİllİyetçİlerİn lİderİ Franco, İspanya’da Almanya ve İtalya’dakİne benzer Faşİst bİr dİktatörlük kurdu. Muhalefetİ acımasızca sİndİrdİ. Yüzbİnlerce muhalİfİ hapse arttırdı ve 350.000‘den fazla kİşİyİ İdam ettİ. 1939’da kurulan Franco İktİdarı batılı devletler tarafından bİr süre dışlandı. soğuk savaşın başlaması üzerİne amerİka İle yakınlaşma başladı. 

1955’te BM’ye  , 1958’de AET’ye gİrdİ. 

İSPANYA İÇ SAVAŞI NASIL OLUŞTU ? 

is_drs_not1936’da bir avuç monarşi yanlısı milliyetçi general, cumhuriyetçi iktidara karşı darbe yaptı. Ülke cumhuriyetçi solcular ve monarşi yanlısı sağcılar olmak üzere ikiye bölündü. Milliyetçilerin liderliğini General Franco yaptı. İç savaş 3 yıl sürdü. Bu savaş aynı zamanda uluslararasıideolojik bir hesaplaşmaydı . Hem milliyetçiler hem de cumhuriyetçiler dışarıdan destek aldı. Her iki taraf safında da binlerce yabancı gönüllü savaştı. Hitler ve Mussolini faşistlikle kader ortaklığı yaptıkları Franco’yu, Stalin’se gönderdiği yüzlerce tank ve uçakla solcu cumhuriyetçileri desteklemişti. G. Orwell ve Ernest Hemngway gibi batılı yazarlar da cumhuriyetçilerin safında savaştı. Sonuçta kazanan Franco oldu. Franco ve taraftarlarının estirdiği teröre Beyaz , cumhuriyetçilerinkineyse Kızıl Terör adı verilmişti. 

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts