web analytics

İngilizler,Müzeler ve Ömer Muhtar

]İngilizler ülkeleri soymada , insanları birbirlerine saldırmada çok mahirdirler. Dünyanın neresinde olursa olsun, nerede kan dökülüyorsa orada İngilizlerin parmağı vardır. Londra , yemyeşil parklarla kaplı bir kent. Ancak İngiltere gibi bütün kuzey Avrupanın bir uçtan diğerine yemyeşil olması birazda iklimin doğal bir sonucudur. Örneğin , Almanya, İngiltere ve İsviçre’nin yeşil alanlarla kaplı olmasına karşılık, İtalya ve İspanya’nın güneyine indiğinizde yeşillik ortadan kaybolur. Yerine yer yer çorak bir görünüm kazanan Akdenize özgü bir bitki örtüsü yer alır. Bu yüzden Kuzey Avrupanın yemyeşil olması, ileri sürüldüğü gibi Batılıların ağaç ya da doğa sevgisinden kaynaklanmaz. Batı, kendisinden çıkar sağlamayan bir eylemin peşinden koşmaz. Kent planlamasından, nüfus kontrolüne kadar Batının taptığı tek unsur : GETİRİNİN MAKSİMİZASYONU ‘dur.

Londra’yı iki şey simgeler :

1. Britanya müzesi : Burada İngilizlerin yeryüzünde gerçekleştirdiği soygunlar

2. Bayan Tausaud Müzesi : İşledikleri cinayetler

İngilizlerin dünyayı, özellikle Asya ve Afrika’yı soymada üstün başarılar kazandıkları tartışma götürmez bir gerçek. İngilizler, açgözlülüğü ve soygunu yalnızca ekonomik alanda değil, arkeolojiden sanata kadar her konuda başarıyla uygulamışlardır. Bu konuda Irak işgalinde yaptıkları ortadadır. İlk saldırdıkları yer Iraklının ve de insanlığın belleğinin olduğu yer olan müzeler olmuştur. Bu yüzden müzeler,büyük mezarlıklardır. Dünyanın yeraltı ve yer üstü, tarihinde olan ve olmayan zenginlikleri yağmalamada Batılılar arasında İngilizler birinci, Fransızlar ikinci sırada gelir. Batılı müzeler, başka yerlere uygarlık götürdüklerini iddia eden Batının , ne götürdüklerinin değil , onlardan neler aşırdıklarının sergilendiği yerlerdir. Emperyalizm şimdi kardeş Libya halkının üzerine bombalarını bırakmaktadır. İlk gireceği yerin de müze olacağı bellidir.

Ömer Muhtar’ın Libya’daki torunlarına çok iş düşmektedir şimdi.

Fotoğraf : Baran dergisinden alınmıştır.

İzle : Çöl Aslanı Ömer Muhtar

Dinle :

http://www.amazon.com/s?ie=UTF8&keywords=La%20Grande%20Cascade&rh=n%3A163856011%2Ck%3ALa%20Grande%20Cascade&page=1

[youtube][/youtube]

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts