web analytics

Hitler’in Öldüren Karizması – 1

hitler

Almanya… Normal insan ilişkilerinde beceriksiz,merhametsiz , nefret dolu ve önyargılı bir lider doğuyor.

Belki bazılarınız beni asla affetmeyecek ! Artık Marksist partiyi yok ettim. Fakat dostlarım , aynı zamanda bütün diğer partileri de yok ettim.

 

 

Hitler’in nefreti Yahudi soykırımına rehberlik edecekti. Fethetme arzusu, Avrupa’nın büyük kısmını mahvedecekti. Öfke dolu bu kişilik, bir zamanlar milyonların sevgilisiydi. Pek çok insan onun hakkında şöyle diyordu : ” Benim fikrime göre bu adam , kendini düşünmeyen , sadece Alman halkının iyiliğini isteyen biri.

Hitler öyle bir karizmaya sahipti ki insanlar söylediği her şeye inandılar. Ancak şu da bir gerçek ki Hitler Alman halkını hipnotize etmemişti. O, karizmanın ilişkileri nasıl etkilediğini gösteren bir örnek olacaktı. Hitler’in Almanlara önemsediği saf ırkın geri kalan herkesten daha iyi olduğunu söyledi , pek çok Alman ona inanmıştı. Hitler her zaman nefret doluydu ve bunu milyonlarca Almanla bağ kurmak için kullandı. Bu alışılmadık kişilik tarih boyunca yaşanan benzer olaylardan farklı olarak yüksek bir karizmatik kişilik oluşturdu.

1913’te o zamanlar kimsenin karizmatik olarak nitelemeyeceği biri olan Hitler bir terziden oda kiralamıştır ve turistler için resimler yapmaya başlamıştır. O kadar kızgın ve öfkeliydi ki büyük bir sanatçı olma hayali asla gerçekleşmedi. Almanya 1. Dünya SAvaşını 1918’de kaybetti ve 1919’da gururu kırılmış olarak Versay Antlaşması’nı imzaladı. Kaybedilen savaşın ardından Almanya sokaklarında ayaklanmalar başgösterdi. Berlin sokakları sosyalist bir devrime uyandı. Devrim girişiminin liderlerinden bazılarının Yahudi olması Yahudilere olan önyargıyı özellikle sağ görüşlü Alman politikacılar arasında daha da büyüttü.  FREİKORPS olarak adlandırılan binlerce eski askerin oluşturduğu milis gruplar devrime karşı savaşmak için çağrıldı.  Freikorps , sonralar Hitler’in kendisininmiş gibi benimsettiği pek çok fikir ve inanışa zaten inanıyordu.  Pek çok Freikorps büyük bir Yahudi aleyhtarıydı. Komünizmden ve Almanya’nın savaşta yenilmesinden  Yahudilerin sorumlu olduğuna inanıyorlardı. Kötü şöhretli Freikorps gruplarından biri ırkçılığın simgesi olan gamalı haç kullanmaya başlamıştı bile. Freikorps üyeleri liderlerine Führer diyorlardı. Bu üyelerin pek çoğu sonradan en ünlü Nazilerden olacaklardı.

SS'lerin başı.
SS’lerin başı.

1. SS’lerin başı olan Heinrich Himmler

Otto-Strasser-1939
Gregor Strasser
Bild 183-1987-0313-507
Rudolf Hoess

2. Nazi partisinin en önemli liderlerinden Gregor Strasser

3. Auschwitz’in gelecekteki komutanı Rudolf Hoess

Ama Hitler Freikorps üyesi değildi. Münih’e geri döndü. SAvaşın kaybedilmesinden dolayı şok olmuştu ve orduda kalmak istemedi.  ( Hitlerin gençlik fotosu ) Yolunu kaybetmiş gözüküyordu. Yüzbaşı Karl Mayr, 1919 yılında Hitler’i tanıyordu. Bu kez Hitler , ona nezaket gösterecek ,elindeki herşeyi paylaşacaktı.  : ”

İlk tanıştığımızda efendisini arayan başıboş bir köpek gibiydi.

Mayr, Hitler’in kullanabileceği özellikleri olduğunu fark etti, onu propaganda ajanı olarak eğitmeye karar verdi. Hitler, kısa bir süre kurs için Münih Üniversitesi’ne gönderildi. Buradaki askerlere muhafazakar konuşmalar yapmaya başladı. Onları komünizmin tehlikeleri karşısında uyardı. Hitler’in görüşleri tam da bu sıralarda belirginleşmeye başladı.  Eylül 1919’da yazdığı bir mektupta :”Almanyadaki Yahudilerin taşınmasını ve Ulusal Kuvvet Hükümetinin kurulması çağrısı..”yapmaktaydı. Hitler 30 yaşına geldiğinde hayatının amacını bulmuştu. Ve bu amaç karizmatik çekiciliğinin ilk kısmını oluşturuyordu. Hitler Alman İşçi Partisi’ne katıldı. Münih’teki konuşmaları , başkalarına kırıcı gelse de aslında pek çok insanın duyduğu öfkeyi açıkça ifade edebiliyordu. Almanya’nın yüşzleştiği sorunlar için başkalarını suçlamayı istiyorlardı. Özellikle de Yahudileri.

Hitler’in sapkın önyargılarını ve hoşgörüsüzlüğünü paylaşan pek çok kişi onun güçlü kişiliğini de beğenmişti. Sonrada Nazi liderlerinden olan Hans Frank Hitler’in konuşmasını ilk kez 1920’de duydu. : ”

… Söylediklerini yürekten söylüyor ve üzerimizde büyük bir etki bırakıyordu.Düşündüğü her şeyi bilinçli bir şekilde dile getiriyordu.

BU KARİZMANIN İÇ YÜZÜNÜ ANLAMANIN ANAHTARIYDI.  Çünkü karizma, hiç kimsede öylece var olan bir şey değildir. Birey ve dinleyiciler arasındaki etkileşimle oluşur. Hitler , dinleyicilere tam da duymak istediklerini söylüyordu. Pek çoğu acılarına son verecek karizmatik bir lider özlemi çekiyordu.

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir