web analytics

Hitler’in Karanlık Karizması – 2

ALMAN TARİHİNİN DERİNLİKLERİNDE YER ALAN BİR KAHRAMAN 

Hermann Von Vorne Efsaneye göre İmparator Barbarossa son savaşını beklerken , Hitler’in evinin çevresindeki dağlarda uyumuştu.  HERMANN. Almanlara liderlik eden bir kabile lideriydi ve yaklaşık 2000 yıl önce Romalılara karşı zafer kazanmıştı.

 Hermann Naziler için o kadar önemliydi ki , Heinric Himmler anıtı 1930’lu yıllarda Wewelsburg Şatosu’na taşıttı. Burayı SS gücünün merkezi yapmaya niyetindeydi. Himmler, şatonun mahzeninde sonsuz bir alev ışığında putperest SS ayinleri yapmak istemiştir. Mahzenin üzerindeki salonda SS liderleri toplantı yapıyorlardı. Himmler , Hermann ‘ın 2000 yıl önce Alman kahramanlarının en büyüğü olduğunu ispatladığı gibi Adolf Hitler de günümüzün kahramanı olduğunu ispatlayacaktı.  1923’te Münih’teki politik atmosfer gergin ve değişkendi. Hitler iki yıl içinde bazılarının Naziler olarak adlandırdığı Ulusal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin lideri oldu. Fırtına Birlikleri adlı büyük bir organizasyon oluşturuyordu. Kasım 1923’te hareket geçmeye ve Münih’te isya kıvılcımı çıkarmaya karar verdi. 9 Kasım’da Naziler caddelerde yürüyüşe başladılar ancak polis tarafından durduruldular. Ateş açılması her şeyi değiştirdi . O gün dört polis ve 16 Nazi öldürüldü. Ayaklanma beceriksizce ve şiddet yoluyla demokrasiyi çökertmeyi hedeflemişti. Ama Hitler bunu bile kahramanca bir efsaneye dönüştürmeyi becerdi. Ayaklanmada öldürülen Naziler kahraman ilan edildi. Flamalar kutsal emanete dönüştürüldü. Vuruldukları yerler kutsal yerleşim yeri olarak ilan edildi. Katılımcıların hepsi kutsandı. Hitler büyük amaç uğruna ölen fedakar müritlerine nasıl davranılacağını göstermek istedi.

  Hitler ve Hermann arasında doğrudan bir bağ kurulmuş. ikisi de Alman kahramanları olarak resmedilmiştir.
Hitler ve Hermann arasında doğrudan bir bağ kurulmuş. ikisi de Alman kahramanları olarak resmedilmiştir.

1924 yılında Hitler yargılanacak , sempatizanı olan bir yargıç tarafından en az cezaya çarptırılarak Landsberg Hapishanesi’ne gönderildi. Burada MEİN KAMPF ‘ı yazdı. Kitabında karizmatik bir lider olması için gereken ikinci unsura sahip olduğunu gösteremeye çalıştı. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu , nasıl olması gerektiğini bilme öngörüsü. Acımasız bir öngörüydü bu : ” Yaşamak isteyen kişi dövüşmelidir. Dünyadaki sonsuz mücadelede dövüşmek istemeyen kişi, yaşamayı hak etmiyor demektir.” Hitler hakkımızda bilmemiz gereken en önemli şeyin birer hayvan olduğumuz gerçeği olduğuna inanıyordu. Ve Ari Alman ırkının üstün hayvanlar olduğunu ilan iddia etti.

20 Aralık 1924’te Hitler Landsberg Hapishanesi’nden serbest bırakıldı ve Nazi partisini yeniden kurma çalışmalarına başladı. Mein Kampf’da yazanlara rağmen Hitler’in karizmatik kimliği hala büyük ölçüde konuşmacı olarak kazandığı ünü temel alıyordu.

Hitler karizmatik görünmek için çok çalıştı. Sık kullandığı tekniklerden biri gözünü dikmekti. Gözünü tek tek dinleyicilere diker ve uzun süre bakmaya devam ederdi.  Bir Nazi destekçisi Hitler ona bakınca ne hissetiğini şöyle anlatmıştır : 

Hayatımın en ilginç anılarından biridir . Dik dik bakışı ilk anda çok rahatlatıcıydı. Sonra aniden sonsuz bir mesafeden dümdüz bana doğru geliyor gibiydi. Çok acayipti.

 

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir