web analytics

Haydarpaşa ismi nereden geliyor ?

HaydarpasaHaydarpaşa semtine adını veren Haydar Paşa, III. Selim dönemi paşalarındandır. Önce kışla, sonra da hastane olarak kullanılan binayı yaptırdığı için İstanbul’da, Anadolu yakasındaki geniş bir semt, onun adıyla anılmaktadır. Haydarpaşa Garı ise, haydar Paşa’nın hayatta olduğu yıllardan çok daha sonra yapılmış bir bayındırlık eseridir. Garın inşasına II. Abdülhamit saltanatının son yıllarında başlanmış, bitirilişi ve hizmete açılması ise, kendinden sonra gelen padişah Sultan Reşat’ın tahta çıkışının ilk aylarında, 1 Kasım 1909 gününe rastlamıştır. Gar binası, Alman Holsmann firması tarafından gerçekleştirilmiştir, mühendisleri Alman’dır. İstanbul – Bağdat Demiryolu projesinin bir parçasıdır. 

Tarihimizdeki ikinci Haydar Bey , ( 1836 – 1913 ) ki asıl adı, Ali Haydar Bey’dir, bazı edebi eserleriyle tanınmıştır, çeitli devlet görevlerinde , bu arada Şurayı Devlet’te, mahkeme üyeliklerinde, Babıali Evrak müdürlüklerinde bulunmuştur. 

Diğer bir Haydar Bey daha vardır ki, ( 1846 – 1904 ) bestecidir. Memleketimizde ilk operet bestecilerindendir. Gençliğinde Saray Mızıkası’na girmiş, binbaşılığa kadar yükselmiştir. İyi keman çalan Haydar Bey, bizde ünlü Ermeni asıllı besteci Dikran Çuhacıyan’la birlikte, müziği ilk defa sahneye uygulayanlardan biri olarak tarihe geçmeye hak kazanmıştır. ahmet mithat Efendi’nin “Çengi” adlı piyesini besteledikten başka,  “Muhacır” opereti ile bir de  “Macaristan” marşı yazmıştır. 58 yaşındayken ölüp, Üsküdar’da , Selimiye Tekkesi karşısına gömüşmüştür. 

Kaynak: Yıllar Boyu Tarih Dergisi , Sayı 10 , Ekim 1979

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir