web analytics

Büyük Kartal Öldü

 

cina_1

 

 

 

 

 

[vsw id=”cmnbM7hcPVA” source=”youtube” width=”585″ height=”345″ autoplay=”no”]

Osmanlı imparatorluğunun gerçek kurucusu olarak Fatih Sultan Mehmet olarak gösterilir. Fatih yönetimden Türk asıllı aileleri el çektirecek ve onların yerine kul sistemini getirerek merkezi yönetimi  güçlendirecektir ancak devşirme asıllı yönetim kadrosu arasındaki çekişmeler imparatorlukta sıkıntı yaratacaktır.

Durumun tehlikeli olduğunu farkeden 2. Mehmet yönetime Karamani Mehmet Paşa’yı getirse de saraya Venediklilerce yerleştirilen bir Hekimbaşı tarafından yavaş yavaş zehirlenecektir. Özellikle o zamanın güçlü devletlerinden olan Venediklilerin zehir konusunda mebzul miktarda kitap  yazdıklarını değerli hocamız Mahmut Şakiroğlu’ndan  duymuştum. Vezir Karamani Mehmet Paşa Fatih’in 49 yarışında ölmesiyle duruma müdahil olmuş ve Konya’da bulunan Şehzade Cem’e haber uçurmuş lakin gönderdiği haberci Anadolu’da yakalanıp öldürülecek ve tahta sofu bir padişah olarak bilinen II. Bayezit oturacaktır. Bayezit’i isteyenlerin devlet erkanı olan devşirmelerin olduğu apaçıktır. Bu konuda daha güzel açıklamayı bize tarihi sevdiren Yılmaz  Öztuna hocamızın yazdıklarını kardeş sitemiz webdetarih ‘ten okuyabilirsiniz.

Sevgiye kalın.

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir