web analytics

AVM’lerin Sonu Gelir mi ?

Ölülerin ŞafağıGeorge A. Romero, çığır açan zombi filmi Ölülerin Şafağı’nda set olarak terk edilmiş bir AVM kullanmıştı. Ölüler içeride tıkılı kalmış yaşayanlara ulaşmak istiyordu. Bugünse bizler  etrafımızı kuşatan steril tüketim mabadlerinin gönüllü müdavimleri olmuş durumdayız.

Öncelikle bir haber : http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/avmler-ozel-hastaneye-donusuyor-2022818/

Bu mekanlara her girdiğimizde ışıl ışıl dükkanların arasından geçerek büyülü bir atmosferin içine yuvarlanıyoruz. Çoluk çocuk, ailecek bu mabedlerde tapınıp çıkıyoruz  ,  ruhumuzun kirlendiğini , kendimize yabancılaşmış olarak başkalaşım geçirdiğimizi ancak dışarı çıkınca anlayabiliyoruz.  Cebimizdeki son parayı da bırakmış şekilde gerçeğe uyanıyoruz dışarıda.Bir pişmanlık sarıyor içimizi .  Oysaki aldığımız şeye hiç te ihtiyacımız yoktu. Neo-liberalizmin  , piyasa ekonomisinin simgeleri olan bu yerler Türkiye’de 1980’lerde hayatımıza girdi. 1990’larda gelişen ve 2000’li yıllarda lüküs hayatı önümüze seren avmler insanı sınıf bilincinden uzaklaştırıp statü bilincini yerleştirmeye başlayan yerler oldu. Yoksul genç , zenginlere özendi.  Bir yerlerde okumuştum. İngiltere’de işçi sınıfının gittiği publar zengi sınıfın gittiği mekanlardan ayrıymış. Bizde ise tam tersi oluyor galiba. AVM’lerdeki bir “cafe” sinde oturmak ruhumuzu tatmin ediyor. Ayakkabımız olduğu halde gözümüz indirime girmiş yeni bir ayakkabıya takılıyor. Hele bir de cebimizde kredi kartımız varsa nasıl olsa öderiz deyip taksitlere böldürüyoruz. Ruhu yaralanmış , tüketemeden ayrılan genç ise düşsel gerçeklerden sıyrılıp gerçek dünyaya döndüğünde tüketememenin vermiş olduğu ızdırabı yaşıyor.

https://www.flickr.com/photos/aleksejleonov/4271674859
Görsel Kaynak : Aleksej Leonov’a aittir. Creative Commons lisanslıdır.

Amerikan tarzı AVM’lerin bir gün sonu gelir mi bilmiyorum. Geldiğinde ise şehrimizin içinde özenle serpiştirilmiş bu mekanlar beton ve çelik yığını olarak  terkedilmiş halde duracak ve çürümeye bırakılacak. Türkiye’de bulunan her boş arazide inşaatına başlanan bu hilkat garibesi şeylerin bitişi de muhteşem olacak gibi. Zira Amerika’da AVM’ler giderek gözden düşüyor. Bazı bölgelerde ekonomik çöküş, internet üzerinden alışverişin yaygınlaşması ve kentte alışverişin yeni biçimler alması gibi nedenlerden ötürü kaçış başladı. Bize yansımasını önümüzdeki yıllarda göreceğiz. İleride fotoğraf sanatı ile uğraşanlar buraları hayalet AVM’ler olarak çekecekler ve bir zamanlar huzurumuzu allak bullak eden bu panteonları gelecek kuşaklara miras olarak bırakacaklar.

Bugün en büyük AVM’ler gelişmekte olan ülkelerin sınırları içinden girdi . Bu gün bizde olduğu gibi. Dünyada aşırı derecede bir tüketim eğilimi var. Son oniki yıldır Türkiye’de bu mekanlar yükseldi. Ancak rakamlar artık bu pembe dünyanın son perdesinin kapandığını gösteriyor. Kalmayan güvenlik ortamında Avm’lerin hedef olması işten bile değil . Zira bununla ilgili bir saldırının videosunu you tubedan izlemiştik. Kendimce buralara gitmemeye çalışıyorum. Kocaeli’nin esnaflar sokağında istediklerimi alıp hızla kentten uzaklaşıyorum. Zira daha fazla bu tüketim dünyasını soluklamak zehirlenmek gibi bir şey. Kaldı ki önümüzde büyük oranda bir internet dünyası var. İsteyen ne ihtiyacı varsa oradan alabilir , gerçi bu alanda Türkiye yeteri kadar güvenilir değil. Ama çok yakın bir gelecekte “Çağır , evine gelsin “ türünde bir alışverişin başlayacağını göreceğiz. Şimdiden organik ürünlerin satıldığı netmarketler açılmış durumda. Bu piyasada güven vermiş firmalar öne çıkacaktır. Kendi adıma bir kitapçıdan kitap almak farklı bir duygu lakin fiyatların mağaza ortamında etiket fiyatının üzerinde satılması bizleri internete mecbur bırakıyor . Konudan fazla uzaklaşmadan diyorum ki AVM’ler bizlere yaşam tarzımız ve harcama eğilimimiz olarak çok şey anlatıyor. BBC’den Jonathan Glancey AVM’lerin bir gün arkeoloji ve folklorun bir parçası haline geleceğini söylüyor. Bakalım Türkiye’de terkedilmiş avm’lere ne zaman rastlayacağız.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Görsel Kaynak adresi : https://www.flickr.com/photos/aleksejleonov/4271674859

http://architecturalafterlife.com/2014/04/03/the-very-loud-silence-of-an-abandoned-mall/

 http://www.bbc.com/culture/story/20140411-is-the-shopping-mall-dead

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/pazar/kahraman/2011/06/05/cagdas-hapishaneler-avmler

http://www.ulusalkanal.com.tr/tuketim-kralliginin-cazibe-merkezleri-avmler-makale,3062.html

http://t24.com.tr/yazarlar/erol-anar/tuketim-toplumunun-kutsal-mekanlari-avmler-ve-brezilyadaki-avm-isgalleri-uzerine,8417

ilk yayınlanan tarih: 21 Aralık 2014

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir