web analytics

 

Orta Asya'da devlet yönetiminde reyine başvurulan Hatun soyundan gelen nice kadınımız tarihimiz boyunca vatanını kurtarmaktan, halkını örgütlemeye , sanattan tıp gibi fenni ilimlere, nice önemli işlerin mimarıdır.
Orta Asya’da devlet yönetiminde reyine başvurulan Hatun soyundan gelen nice kadınımız tarihimiz boyunca vatanını kurtarmaktan, halkını örgütlemeye , sanattan tıp gibi fenni ilimlere, nice önemli işlerin mimarıdır.

Türk tarihi , kahramanlık , vatanperverlik ve fedakârlıklarla dolu kadınlarımızın çokluğuyla da diğer milletlere örnek olabilecek üstünlüktedir. Batı’nın sanatta, bilimde ve savaş alanlarında ünlü kadınları varken bizim tarihimizde Hürrem Sultan , Mahpeyker Kösem Sultan gibi isimler fitne – fesat peşinde koşan kadın olarak tanıtılmıştır. Oysa, Orta Asya’dan beri Hakan’ın yanında yer alan, devlet yönetiminde oyuna başvurulan Hatun soyundan gelen nice kadınlarımız Horasan’dan İstanbul’a , tarihimiz boyunca vatanını kurtamaktan, halkını örgütlemeye ; sanattan tıp eğitimine , fen bilimlerine kadar nice önemli sahalarda varlığını duyurmuştur. Ancak tarih yazımında esamesi okunmaz.

İngiltere’de Sömürgelerin Kraliçesi Elizabeth , İspanya’nın seri katili İsabella , Rusya’yı despotlukla yöneten Katerina , Fransa’yı kurtaran Jeanned’arc üzerine onlarca kitap yazılmıştır. Türk tarihinde de Selçuklu Devletini kurtaran bir Altun Can Hatun vardır. Ünlü Nasrettin Hocamız olan Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı ” Bacıyan-ı Rûm” teşkilâtını ( Anadolu Bacıları ) kuran kişi olmuştur. Moğolların işgali altındaki Anadolu’da Türkmen kadınlarının sahipsiz kalmamaları için onları örgütlemiş, eğitim vermiştir.

Cengiz Han’ın annesi Ulun Hatun kocası öldüğünde oymağın başına geçmiş, küçük Timuçin ( Cengiz ) büyüyene kadar oymağı yönetmiştir. Oğlu Cengiz’i Türk örf ve ananelerine göre yönetmiştir. Cengiz Han büyüyüp idareyi eline aldığında yaşlanan annesine saygıda kusur etmemiş , her fırsatta fikir danışmıştır.  Osmanlı’nın kuruluş yıllarında Kadıncık Ana’yı unutmak mümkün değildir. 93 Harbinde Ruslara karşı Erzurum tabyalarında dövüşen Nene Hatun’u , Anadolu’nun emperyalizm ateşine düştüğü yıllarda Satı Kadın’ı , silahlı müfrezesi ile KAra Fatma’yı  , Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ‘ ı kim unutabilir ?

Batı, kadınlarının tarihini anlatırken , filmler çekerken Türk milleti olarak tembelliğe yatmak hazin bir hikâyedir aslında. Neo Liberalizmin uygulandığı ülkemizde kadının artık bir emtia değeri vardır. Emtia değerli erkekler , emtia değerli kadınlar. Obje yerine Nesne’ye bırakmış durumda. Bu ayrı bir yazı konusu olsun deyip kısa geçelim. Kör topal ilerleyen Demokrasimizin kalitesini merak ediyorsanız çevrenizde kadınlara verilen değeri gözlemlemenizde fayda var. Daha ayrıntılı bilgi için http://www.webdetarih.com/?p=2552

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts