web analytics

Fahrenheit 451-2

Daha önceki yazımızda kitap yakılması ya da kütüphane yakılması diye nitelendirdiğimiz “Biblioclasm” uygulamasının bizim tarihimizde de olduğunu söylememiz gerekiyor.Tabii bu durum bir tek Cumhuriyet döneminde görülmemiştir. Çok partili hayatın gereklerini anlayamamış egemen güç odakları toplumumuzda bunun örneğini sergilemişlerdir. Ortaçağlarda kitapların törenlerle yakılması , modern dünyada filmlerin,videoların ahlak adına din adına ve siyasa adına yakılması vakayı adliyeden sayıyoruz artık .

Kitap yakmak deyince distopik roman niteliğinde olan Ray Bradburry’nin “Fahrenheit 451″ kitabı ve filmi bizi ilgilendiren asıl konudur. Gençler ” ne okuyalım ? ” diyerek sürekli soruyorlar. Bu küçük blogtan bir link vererek araştırmalarına başlasınlar bence. Hem kendilerini geliştirirler hem dünyaya ait bir bakışları olur. Çünkü bu aralar ellerinde bol miktarda vampirli romanlar var. Hiç bir şey kazanacakmayacaklar bu kitaplardan.

 

Fransız “Yeni Dalga” akımının kurucularından biri olan Fronçouis Trufaaut’un filmini gençlere duyurduk. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerin arasına konulması gerektiğini söyledik. Filmin jeneriğin başındaki yakınlaştırmalar , peşpeşe bir sürü Tv antenine yapılan yakın çekimler insanın düşünce dünyasını sarsacak güçtedir. Öykü kitap yakan bir topluluk üzerinedir . Yazılı kelimeler yasaktır. Filmin baş kahramanı Montag kitap yakan bir itfaiye eri iken hayatının anlamsızlığını keşfedecek ve filmin sonuna doğru kendi geçmişinden kurtulup Kitap toplumuna katılacaktır.

ayrıntılı bilgi için : http://www.otekisinema.com/fahrenheit-451/

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts