web analytics

Tatil Biterken

Tv TarlasıMerhabalar !…

On beş günlük okul tatilinin sonuna gelmiş bulunuyoruz.  Bütün yurdu etkisi altına almış olan soğuk havalar İzmir ‘e de uğradı. Dışarıya çıkmak mümkün olmadı. Vaktimin çoğunluğunu kitapçılarda geçirdim desem yalan olmaz. Kocaeli’nden mebzul miktarda kitap  , okunacak dergi ve kesilmiş yazılar getirmeme rağmen bir türlü açıp ta okuyamadım. Bu tatilde beni en çok mutlu eden iki şey oldu . Birincisi sevgili arkadaşım, dostum Tolga Öner ‘in bana verdiği Doğan Avcıoğlu’nun Türklerin Tarihi ,Milli Kurtuluş Tarihi ve Türkiye’nin Düzeni adlı kitapları hediye etmesi oldu . Kütüphanemin en güzel yerinde onlar için yer ayırttım bile. İkincisi yıllar önce mezun olduğum Karşıyaka Ticaret Lİsesi’ndeki okul ve sınıf arkadaşlarım ile buluşmam idi. Zaman ne hızlı akmış . Ama hepimiz ilk gün ki gibi heyecanlı, mutlu  idik. Videolar çoktan facebook sosyal paylaşım sitesinde yerini aldı . Arkadaşlarım ile buluşmanın verdiği mutlluluk ile sanırım bu ikinci dönemi bitirebilirim.

Bu aralar yanda görmüş olduğunuz kitaptan “ Özgürlüğün Manifestosu ”  notlar çıkarıyorum. İçinde bulunduğumuz kapitalist sisteme son derece keskin eleştiriler yönelten bu kitabı okuduğumda hemen çarpıldığımı itiraf etmeden geçemeyeceğim. Yaşanan olaylar kitabı haklı çıkarırcasına keskin gözlemlerde bulunuyor. Kapitalizmin bir tür tefecilik olduğunu , endüstrileşmenin ise kölelik olduğuna dair sözcükler yazar tarafından savunuluyor. Tüketim toplumunda yaşayan bireylerin bir süre sonra bu aşırı tüketim ,  emtia yoğunluğu ve üretim ilişkilerinin baskıcı , yıkıcı etkileri karşısında insanın özelde bireyin tasa ve kaygılara gömüldüğünü savunan kitap ufuk açıyor. Örnek vermek gerekirse , Tv bir hizmet kurumu olarak tanıtılır ama asıl yaptığı şey bizi sürekli kendi yaşamımızdan uzaklaştırarak dışarıda bir dünyaya itmektedir. Bu , bizi korkutur , ihtiyacımız olmayan ürünleri almaya iter. Sonuçta , paraya tapınır hale geliriz. Tv izlemek , insanın kendini yararsız hissetmesine neden olur, çünki orada uzmanlar her şeyin en iyisini yapar. Kendimizi özgür hissetmek istiyorsak TV ‘leri çöp sepetine atmanın vakti geldiğidir.  Bu konuya ileride bu küçük web günlüğünden devam etmeye çalışacağım.

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir