web analytics

Yaşamın Ritmi

Yaşamın Ritmi

Uzun zamandır seyrettiğim en orjinal ve keyif veren bir film olarak belleğimde yer edinen İsveç yapımı “Sound of Noise” adlı film , bu yıl İstanbul Film festivalinde izleyici karşısına çıkmış önemli ve bir o kadar da kaçırılmaması gereken eserdir .

Sistemin dışında yer alan anarşist ruhlu altı perküsyon ustası müzisyen grubu , aykırı eylemleriyle toplumu uyarmaya çalışıyor. Tabi onları durdurmaya çalışan bir polis şefinin öyküsünü de film boyunca kara mizah  olarak izliyoruz.

Görsel : http://www.derki.com/tarihteki/item/194-olof-palme-suikasti sitesinden alınmıştır.

İsveç deyince aklımıza Sosyal demokrasinin şemsiyesi altında yaşayan sarışın , mavi gözlü bayanlar ile uzun boylu erkeklerin mutlu,mesut insanlar olarak gülümseyen imgeleri geliyor. Bunun yanında İsveç’in dünyada tanınan siması Olof Palme’ nin sinema çıkışında bir cinayete kurban gitmesi  ki bunda İsveç’in ABD yayılmacılığına karşı çıkışı ve giderek üçüncü dünya ülkelerinin ezilmesine dönük politikaları yüksek perdeden seslendirişinin önemli bir payı vardır. Aynı zamanda İsveç deyince 1980’li yıllarda Fransa’nın Orly Havaalanı’nda Ermeni terör örgütü Asala’nın THY bürosuna yönelik saldırısı ( bu saldırıda 8 İsveç yurttaşı hayatını kaybedince Asala’nın ipi çekilmiş, terör saldırıları bıçak gibi kesilmiştir. Demek ki Batı , kendisine dokunulan bir durum söz konusu olduğunda olaylara hemen müdahele edebiliyormuş.)  veee İngmar Berkman gibi sanatın zirvesinde yer edinmiş bir yönetmeni dünyaya armağan etmiş bir frenk memleketi aklımıza gelen önemli kareler olacaktır. ( konu ile ilgili geniş bir yazı bu linktedir.) 

İsveçli Ola Simonsson ve Johanne Stjarne’nin daha önceki kısa filmlerini bu kez uzun metrajlı bir sinema formatına dönüştürerek kotardığı bu 98 dakikalık filmi ‘İyi filmler’ kategorisinde olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Daha önceki kısa film :

[vsw id=”sVPVbc8LgP4″ source=”youtube” width=”495″ height=”344″ autoplay=”no”]

 Filmde geçen güzel sahneler : 

[vsw id=”mo6atXeqyMQ” source=”youtube” width=”495″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

[vsw id=”MU_74htRyZU” source=”youtube” width=”495″ height=”344″ autoplay=”no”]

Anarşizm kelimesinin bizim toplumumuzun hafızasında çok kötü yer edinmiş talihsiz bir kelimedir ve  hala da  anlaşılamamış siyasal , felsefi kavramdır . Çağdaş Dünya ve Türkiye tarihi dersinde kavramın içeriğine az biraz değindiğimizi anımsarım. Hata bazen topluma ve daha ilerisi devlete karşı hafif bir sezenişte ya da eleştiri de bulunsanız buram buram feodal yaşam tarzına batmış ülkemiz insanlarının ” Sen anarşist misin laynn ?” gibi söylemle üzerinize yürünebileceğinin ilk sinyalini almış olma olasılığınızın yüksek olduğunu özellikle tebarüz etmek isterim.  Zaten filmde bu yetenekli altı genç , kapitalizmin yumuşatılarak yaşandığı İsveç gibi narkoz etkisi Sosyal Demokrasi memleketinde sıkılmış olmalılar ki bir isyan hareketine girmişler , sağlık sisteminin bir karşılığı olarak hastahaneyi, ekonomik sistemin karşılığı olarak bankayı ve kültürel yaşamın karşılıı olarak ta konser salonunu kendilerine eylem sahası olarak seçmişlerdir. 

Nereden baksanız filmin arka planında kulağı ve tüm yaşamı farklı seslere kapanmış bir topluma ve onu yaratan burjuva ahlakına karşı sıkı bir eleştiri söz konusu . Özellikle kapitalizmin elitizm, para ve güç ilişkilerini sorguladığı sahneler izlenmeye değer. Tabii bu eleştirinin seyirci tarafından algılanabilmesi için sistemle bir derdinin olması gerekiyor.

En iyisi mi kendinize bir iyilik yapın . Holivudun saçma sapan aksiyon sahnelerinden kopun ve bu filmi mutlaka izleyin.

YAŞAMIN RİTMİ- SOUND OF NOISE

YÖNETMEN : OLA SIMONSSON, JOHANNES STJARNE NILSSON

OYUNCULAR: BENGT NILSSON, SANNA PERSSON, MAGNUS BÖRJESON.

Kaynaklar : 

– tr.wikipedia.org/wiki/Orly_Havalimanı

– http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=sound%20of%20noise

– Psiko – Etik Bir Fenomen Olan Katharsisin Müzikteki Görünümü, http://www20.uludag.edu.tr/~kaygi/dergi/articles/9_131-146.pdf

-http://www.derki.com/tarihteki/item/194-olof-palme-suikasti
-http://blog.milliyet.com.tr/Anarsinin_senfonisi/Blog/?BlogNo=320027
- http://film.iksv.org/tr/film/8

 

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir