web analytics

Ustalar Alimler Sultanlar

20 bin metrekare kapalı ve açık alanda dönemlerinin mimarisiin tüm özelliklerini yansıtan Manisa, Edirne, Trabzon , İstanbul Topkapı Sarayları, medrese,demirci atölyesi, divan dairesi, padişah çadırları ve Osman Gazinin obası inşa edildi.

  Rüyaydı bu. Ve onlarda ulu rüyayı görenler. Kısraklarını uçsuz bucaksız ovalara sürdüler. Hayallerini yeni deryalara açtılar. Kadim diyarlar diz çöktü önlerinde. Adalet ve nizam onlarla geldi yeryüzüne. Karaların ve deryaların sultanı oldular. Yedi tepeye, yedi iklime ve yedi kıtaya hükmettiler. Osman’ın nesliydi onlar. Üç kıtada, altı asır hakim olan nizamın sahibiydi onlar. Usta, Alim ve Sultan’dı onlar. Ulu rüyayı görerek yola düşenlerin öyküsüdür Ustalar Alimler Sultanlar Filmi.

Bir medeniyeti inşa eden ve cihan devleti kurma fikrini sultanların zihnine yerleştiren alimlerin ve sanatkarların öyküsünü anlatan Ustalar Filmi bir medeniyet okuması, bir cihan hakimiyetinin hikayesidir. 

[vsw id=”Kf4IuuiXmkQ” source=”youtube” width=”585″ height=”345″ autoplay=”yes”]Ustalar Alimler Sultanlar tüm zamanların en önemli olayı olan Osmanlı’nın kuruluşunu yeniden okuyor. Ustalar Alimler Sultanlar Osmanlı’nın kuruluşu dışında kuruluş mantığı, kurucuların stratejilerini, vizyonlarını ve yedi tepeye, yedi iklime ve yedi kıtaya hükmetmelerini masaya yatırıyor.

Ustalar Alimler Sultanlar filmi bir devletin var olma sebeplerini, bunları oluşturan koşulları, bu koşulları oluşturduğu mekanın önemi ve mekan – zaman bağlantısının şifrelerini izleyiciye sunuyor. 

Sanat Yönetmenliğini Mustafa Ziya Ülkenciler’in üstlendiği Ustalar Alemler Sultanlar filminin görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış, film müziklerini ise Edip Emre yapmıştır.

Yapımcılığını ve senaristliğini Mehmet Bozdağ’ın , yönetmenliğini 120 Filminin unutulmaz yönetmeni Murat Saraçoğlu ve Alparslan Bozkur’un, sanat Yönetmenliğini Mustafa Ziya Ülkenciler’in üstlendiği Ustalar Alimler Sultanlar filminin görüntü yönetmenliğini ise Gökhan Atılmış üstlendi. Filmin müzikleri Edip Emre’ye ait. Senaryo çalışmaları 2,5 yıl süren filmin çekimleri 6 haftada tamamlandı. 

Ancak tüm bunlara rağmen filmin Türkiye’de hala gösterilememiş olması insanı düşündürüyor. 25 Aralık Cumartesi günü Maslak Sarıyer’de bulunan Tim Show Center’de yapılan film galası güzel bir şekilde başlamıştı. Film kesintisiz haliyle yanlış anımsamıyorsam 3,5 saat sürmüştü. Ve bayağı bir sıkılmıştım. Öte yandan 2011 Türkiyesi’nin siyasal söylemiyle de örtüşen filmde flu noktaların görülmemesi gerekir. Şahsen edindiğim fikir “Ortadoğu , bekle çektiğin acıları dindirecek yeni Bop Türkiyesi geliyor ! ”  idi.

Film Türk sineması için belki bir ilk olabilirdi ancak Fetih 1453’ü gördükten sonra filmin o günkü haliyle  pek te başarılı olamayacağı ortaya çıktı. Hele hele Fatih’in Doğu Roma’yı kuşatma sahnesi vardı ki insan “bu adamlar animasyonu da mı bilmiyorlar, paraları mı yetmemiş ?  ” sorusu sorulabilirdi. Sahnede gördüğüm Fatih atını bir sağa bir sola sürüyor , kızgınlıkla “Seni alacağım Konstantinopolis !” demekten başka bir iş yapmıyordu.  Aksiyon sahnelerinin olmayışı, bir de sinema izleyicisi için olmazsa olmazlardan olan efektlerin doğru dürüst yerleştirilmeyişi ben de hayal kırıklığı yaratmıştı. Gala günü yapılan açılış sunumu beklentilerin yüksek olduğu haberini veriyordu. Film o haliyle Klasik dönemin üç önemli sultanının ( II. Mehmed , I. Selim  , Kanuni Sultan Süleyman ) hikayesini anlatmakla beraber kuruluş dönemindeki olayları da kapsıyordu ve bayağı bir hacimliydi ve bu haliyle sunulsaydı daha ilk yarım saatte seyirci salonu terkederdi.  Filmin yapımcıları şimdilerde ne yapmaktalar bilinmez, ancak “Ustalar Alimler Sultanlar” çalışması sessizce geldi ve hiç ses çıkarmadan gitti. O gün bu gün hala bekler dururum. 

Film için döneme ait 600 parça kılık ve kıyafetler 10 bin metre kumaştan Modacı Stilist Barış Karacan yönetiminde 10 kişilik terzi grubu tarafından hazırlanırken ; halk , ulema, sultan, yeniçeri, sipahi, alperen, medrese öğrencisi, ahi, alim, Bizans ve Macar askerleri kıyafetleri en ufak ayrıntısına kadar gerçeği yansıtabilsin diye dönemine uygun olarak eskitildi, renklendirildi, işlendi.

Bu tür filmlerin artması biz izleyiciler için de bulunmaz bir nimet tabi. Ne kadar çok film okuması o kadar çok bilginin artışı demek.  Umarım projeden vazgeçmemişlerdir. Ey yöneticiler bitirin artık şu filmi !

 

[vsw id=”NexJdEtuNmI” source=”youtube” width=”585″ height=”345″ autoplay=”no”]

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir