web analytics

Tohum Üretmeniz Artık Yasak

Yukarıdaki belgeseli kısa bir araştırmadan sonra yeni izleme fırsatım oldu. Öğrencilerime de izlettirdim. Belgeselimizin ismi Food. Amerika’daki gıda endüstrisini ve şirketlerini ağır bir şekilde eleştiren bu bu belgeselde izlediklerim son derece korkunçtu. Geleceğimiz adına endişe duymamız gereken şu günlerde , bu belgeseli izleyince ülkemizin nerede durduğunu tahmin etmeniz güç olmayacaktır. Şu an Amerika’daki çiftçiler Amerikan meclisinde gıda şirketlerinin yararına çıkartılan kanun gereği tarlalarında kendi tohumlarını ekmeleri yasak.

Peki ne yapacaklar ? Bu şirketlerin tohumlarını kullanmak zorundalar. Yani ? Bu şirketlerin genetiği değiştirilmiş tohumlarını kullanmak zorundalar. Yoksa şirketin adamları tek tek tarlaları dolaşıp tutanak tutmakta , davalar açmakta, çiftçileri yıldırmakta. Daha başka ? Filmde geçtiği gibi domatesi domates olarak yemeyeceğiz. Domatese benzeyen bir şeyi yiyeceğiz. Pazarlara çıkın bakın . Patlıcanlar normalden iki kat iri. Biberler o kadar parlak ki şüpheleniyorsunuz. Mutlu olacaksanız , temiz üretilmiş gıdalardan tüketmek zorundayız. Bu kadar kelamı niye söyledik şimdi ? Şunun için … Türkiyemizde tohum yasasının çıktığından haberiniz var mı ?

– Yok öyle şey ?
– Evet , var.
– Nasıl ?
– A ha işte kanıtı !

Kanunun ismi: TOHUMCULUK KANUNU.
Kanun numarası: 5553
Kabulü: 31.10.2006
Resmi Gazete numarası: 26340
Resmi Gazete tarihi: 08.11.2006

Bundan böyle bahçelerinde domates, biber, lahana… ve tarlalarında buğday, arpa, mısır… ve meyve bahçelerinde erik, kayısı, şeftali yetiştirenler, kendi ürettikleri [yerli] tohum ve fidelerini kullanamayacaklar…
Bu tohumları, ancak… Ve mutlaka… Belirlenecek olan çok-uluslu şirketlerden ithal etmeye mecbur olacaklar…
Peki vatandaş bu kanunu dinlemediğinde ne olacak?..
Kanunun ceza hükümleri, yaman ki, ne yaman…
Açın okuyun ve mutlaka kendi gözlerinizle heceleyin bu kanunun maddelerini…
Ve görün, bir ülkenin nerelerden, nerelere getirildiğini…

işimiz gerçekten zor…

LÜTFEN “TIK”LAYINIZ:
www.soruyusormak.com
www.dnm-ler.com

Not: Konu ile ilgili ilk yazıyı sanıyorum Ayşıl Haksal adlı internet gurusu yazmıştır. Hatam varsa düzeltirim. 
www.kitlecizgisi.com


[youtube]

[/youtube]

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir