web analytics

Sosyal Kulüpler ve Öğrenci

Hemen hemen her sene başında okullarda Sosyal kulüp adı altında öğrenci etkinlikleri düzenlenmeye çalışılır. Ancak bu kulüpler her ne hikmetse doğru dürüst çalışmaz. Bunu öğrenciler de bilirler ancak her 2 tarafta seslerini pek çıkarmak istemez. İki kesimin de haklı tarafı var. Öğrenci için düşünürsek : “Amaaann ne işimiz var , arkadaşlarım beni bekliyor” der ya da çok yorgun olduğu için hemen eve gidip yalnız kalmak ister. Öğretmen de bütün gün okulda ders anlatmaktan boğazı ağrımıştır , eve gidip bir an önce dinlenmek ister . Aslında gerekli bir şey. Ancak, bizim ülkemizde bu tür faaliyetler genelde öğretmen ve öğrencinin yorgun olduğu saatlere getirilir.

Bu durum , güzide bakanlığımızın garip bir uygulamasıdır. Okul müdürlükleri de bize her toplantıda ya-pı-la-caaaakkk, olucaaaak  deyince akan sular duruyor. Kerhen de olsa el atıyoruz bu işlere. Sene başında büyük heyecanlarla okulumuzda Sinema Kulübü kurduk. Cebimizden para harcayıp bir de tabela yaptırdık. Ve bomba bir filmle açılışımızı da yaptık. İlk başlarda öğrencilerimiz pek bir şey anlamadı. Daha çok burada neler oluyor bakiimm havasındaydı. Salonumuza 3 – 5 kişi geldi , umutlandık. “Oluyor Oğlum bu iş ! ” diyerek faaliyetimize devam ettik. İlerleyen haftalar bize durumun vehametinin geniş bir özetini sundu. Güzel filmler getiriyorduk, boş salonlara gösterim yapıyorduk. Korsana gitmesin paramız deyip e-alışveriş sitelerine kredi kartımızın numarasını bırakıyorduk . Reklamın iyisi kötüsü olmaz deyip afişlerimizi duvara değil zemine yapıştırıyorduk . Gözlemlerimiz öğrencilerimizin ileriye değil yere baktığı idi. Örneğin güzide öğrencilerimiz aynada saçını tarıyor fekat bizim afişi görmüyordu. Bu gün de böyle oldu. Artık her haftayı Kara Salı olarak ilan ediyoruz. Yanda gördüğünüz afiş çalışması heyecanımızı gösteriyor. Ki muhtemelen aşağıdaki afiş te bunu doğruluyor. Hani profesyonel bir çalışma içindeyiz. Ancak olmuyor kardeşim. Bu öğrenci milleti gelmiyor. Acaba millet evde ” Ohoooo hocam , biz bu filmi daha önce izlemiştik, geç kaldınız diyerek ! ” dalgasını mı geçiyor anlamadık. Gözlemlediğim , yeni nesilin ilgisinin çok dağınık olduğu, odaklanma denilen kavramdan habersiz olduğudur. Çok çabuk sıkılan , kullan, at kültürü içinde yetişen, cep telefonu ile bütünleşmiş bir nesil var karşımızda. Bilmem ki ne etsek, nasıl yapsak ta bu çocukları filme çeksek ?? Galiba tek çözüm şu olabilir ?

” Oğlum Necati, kapıları sıkı tutun hatta kilitleyin .. Eveeeet çocuklar şimdi izleyeceğiniz film…. ”  Ancak böyle olur bu iş...


About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir