web analytics

Ölü Şehrin çığlıkları

Gecenin bir vaktinde Çernobil Nükleer felaketine takıldım. Özellikle sanal alemde gezinirken yolum www.elenafilatova.com ‘un sitesine çıktı. Büyük bir iş yapıyor. Kendisi Kawasaki 1000 cc’lik motoruyla bugün “ Ölü Bölge” olarak bilinen Çernobil’e girip hayalet şehirdeki trajediyi bloguna aktarıyor. Zaman donmuş. Sitesinde videoları da izleyeceksiniz. İnsanın ürkmemesi imkansız.

26 Nisan 1983 yılında ismini bile bilmediğimiz Çernobil şehrinde tarihin en büyük felaketi ile karşı karşıya kaldı insanlık. Demirperde ülkesinin sosyal-politik sistemi modern teknolojiyi taşıyamamıştı. Ve bir gün bir deney sırasında 4 nolu reaktör patlayıverdi.  Yanıbaşımızda biten bu felaketin etkilerinin bizlere uğramayacağını sanırdık. Her vatandaş gibi bizler de “bize bi şey olmaz ağbi !” modundaydık. Devletimizin büyük temsilcileri bizlerin endişelerini doğal olarak yatıştırıyordu. Hatta anımsıyorum, bir bakan kameraların önüne çıktı ve milyonların gözüne bakarak “ radyasyon hikaye, bakın ben çayımı içiyorum, siz de güvenle çayınızı içebilirsiniz !” diyerek akıllara zarar açıklamasını yapıyordu. Bu amcamızın adını unuttuk, ama söylediği ve yaptığı hareketi hiç unutamadık. Nasıl bir anlayıştı bu ? Nitekim aynı anlayışın bir diğer yansımasını bu seferde içme sularındaki siyanür var mıydı yok muydu tartışmasında yaşadık. Yine bir yetkili , kameraların önüne çıkmış, Ankara’nın suyunda siyanür yok, güvenle içebilirsiniz ! diyerek dalgasının geçmişti.

Elana’nın sitesini gecenin bir vaktinde uykusuz kalarak okudum. Bir radyasyon ölçüm ( Geiger counter )aracını almak için küçük bir araştırma yaptım . Aleti bilirsiniz, şüpheli bir cisme yaklaştırdığınızda tıkır tıkır tıkır öten bir sese sahip. Elana gezdiği yerlerde bu aleti sürekli yanında taşımış. Ülkemizde bu aleti bilen pek yok . Satılmıyor da. Ama E Bay sitesinde fiyatları 100-500 arasında değişen bir tutarı var.  Amazon’da en düşük fiyatta da bulabiliyorsunz. Ama galiba bir de Dozicard denilen kredi kartı büyüklüğünde bir alet daha varmış. Sanırsam onun fiyatı da bayağı bir yüksek. Bir tane alacak gibiyim. Artık her manava gittiğimde yanımda bu aleti taşıyıp ölçeceğim. Ne yediğimi bilmek istiyorum. Burası Türkiye…İnsanların çok çabuk harcanabileceği bir ülke.

[vsw id=”lleQPaALSLo” source=”youtube” width=”600″ height=”344″ autoplay=”no”]

Elana’nın sitesine bir göz atmanızda fayda var sevgili dostlar..

 

Aşağıdaki videoda radyosyanlar küçük kıvılcımlar şeklinde görülüyor. (Kaynak: www.elanafilatova.com )[vsw id=”x33da1_last-day-of-pripyat” source=”dailymotion” width=”500″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

 

 

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts