web analytics

Mürsel Alp Belgeseli

[vsw id=”ZXiFMk9W8ZQ” source=”youtube” width=”585″ height=”345″ autoplay=”no”]

Nisan – Mayıs ayının zorlu ve yorucu çalışmaları sonucu ortaya çok güzel bir belgesel çalışması yaptık. Okulumuzda Tübitak 1. Bilim Şenliği düzenledik. Bu konu ile ilgili görüntüleri yakında sitemize ekleyeceğiz. Çocukların kendilerine olan güvenleri on kat arttı diyebilirim. Derslerinde de başarılı olmaya başladılar. Bu tür etkinliklerle çocuklar hayal edemeyecekleri noktalara kadar varabileceklerini keşfetmiş oldular. Onlar için ne mutlu. Bizim zamanımızda böyle etkinlikleri yoktu. Yapmaya kalksak malzemeleri temin etmede çok büyük sıkıntılara girerdik. Gerçi ulaşılması zor olanaklardı bunlar.

belge1Bir bilgisayar teknolojisini hiç bulamazdık ki. ! Gözlerimizi açtığımızda delikanlı günlerimiz 1980 li yıllara denk geldi. Malumu aliniz bizler X Kuşağındanız. Bir başka deyişle 1960 – 1980 arasında doğduk. Türkiye’de bu kuşak kanımca en çalkantılı dönemden geçti. Ancak Cumhuriyet değerlerine de yetiştik. Belki de iki arada bir derede kaldık. Hala yardımlaşma , saygı , sevgi , delikanlılık , mahallenin bıçkın delikanlısı olma gibi özelliklerimiz vardır. Aşklarımız bile Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur şarkılarnda yaşardı. Uzaktan sevmeler içindeydik. Şimdikiler Milenyum Kuşağı. 1980 – 2000 arasında doğdular. Bu kuşağın olumsuz yönleri epey bir kabarık.Saymakla bitmez . 

– Teknoloji bağımlıları

– Tembeller, narsistler, özgüveni aşırı şişkin, her yeşe hakkı olduğunu sanan tiplemeler var. Empati yeteneğinden yoksunlar. 

– Otoriteye saygısızca davranabiliyorlar. 

– Sivil toplum hareketlerine katılımda isteksiz ve gönülsüzler. 

Bunlar olumsuz yönleri. Ancak olumlu yönleri de var tabi. Açık sözlüler, iyimserler, dürüst ve pragmatikler. Farklılıkları daha kolay kabullenebiliyorlar. Yine bana sorarsanız iyi bir rehberliğe ihtiyaçları var. Belgeseli yaptığım ekipte çocuklar benden 100 numara bekliyorlar , sözlü olarak. Birincisine evet, ama ikincisine 95 verilecek. Bana göre 100 mükemmellik çizgisi. Daha o not için epey bir fırın ekmek yemeleri gerekiyor. Şu son sınavları bir bitsin göreceğiz. 

Bir de Tübitak temsilcilerine bir iki fırça atmamazı gerekir diye düşünmekteyim. Bütün bir iki boyunca istekil bir biçimde çalıştık. Son gün geldiğinde neden okulumuza uğramadınız a iki gözüm ? Ayıp etmediniz mi ? 20 proje çıkmıştı. Hepimiz sizleri gözümüz yolda bekledik. Gelmediniz. Ve bizce de ayıp ettiniz. İnsan nezakaten de olsa bir gelir , çayımızı içerdi.

Bizler yaptığımız çalışmadan epey memnun kaldık. Hem farklı bir çalışma oldu hem de üretim denen insanın varolma bilincini açığa çıkarttık, mutlu olduk. Gözümüz büyük hedeflerde .

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir