web analytics

Kuantum Bilgisayarlar veya Gözetimin Çekiciliği

1

[fontpress type=”webfonts” name=”Open Sans” size=”25px” lh=”21px” color=”#000000″]  İki senedir oynayan bir dizi var Tv kanallarında.  Person Of İnterest.Konusu gözetleme, gözleme gibi günlük hayatımızda yerini alan Türkiye şartlarında olağan olmuş bir durumdan alıyor. [/fontpress]

[fontpress type=”webfonts” name=”Yanone Kaffeesatz” size=”25px” lh=”22px” color=”#000000″] Bu kavramdan yola çıkarak işlenecek suçları önceden gören bir makinenin varlığı ve ona müdahale eden  kahramanın mücadelesini izliyoruz dizi boyunca.Konusu bir hayli ilginç. Yankee’ler toplumu / toplumları alıştırmak için bu diziler aracılığı ile aslında önceden haber veriyor. Aslında bu bile komplo teorilerine açık bırakacak bir mecraya çekilmeye müsait. Söz konusu olan bilgisayar , bugün bizim kullandığımız bilgisayarlardan oldukça farklı. [/fontpress]

Kamuoyunun dikkatinden bazı konular kaçar .Piyasa ekonomisinde insan günü yaşamak için yönlendirilmiştir ve anı yaşar. Sistem insana verilecek her türlü doneyi vermiştir ve tek bir şey istenir. Tüket ! Bunun dışında kalıp kendisini bilgiye , bilime vermiş insanlar gözlerini , dikkatlerini kitaptan ve özellikle de bilimden kaçırmak istemezler. Onların bildiği ama kitlelerin bilmediği konulardan birisi de Kuantum bilgisayarların varlıklarını duymuş olmalarıdır.

Bu bilgisayarlar klasik bilgisayarların çalışma prensibinden uzaklar. Klasik bilgisayarlar binary dediğimiz ikili sistemden oluşurlar ve “BİT” denilen hafıza yapısına sahiptirler. Herbir bit 1 ve ya 0 değerini alırlar. Kuantum bilgisayarlarda ise bu KÜBİT (Qubit)‘ten oluşan seriler içerir.(bknz :  https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuantum_bilgisayar%C4%B1) Her bir kübit aynı anda 1 ve 0 değerlerini alabilir. 

mainPratik olsun diye örnek verelim.

1400 basamaklı bir sayının faktöriyel işlemi klasik bilgisayarlarda 10yıl sürüyorken kuantum işlemcili bilgisayarlarda yalnızca dakikalar sürer. 

2Diyelim ki saray yavrusu bir eviniz ve içinde de 2000 tane odanız var. Bu odaları açan pas anahtarı ne hikmetse bir odada düşürdünüz , bulamıyorsunuz. Bu durumda bir insan bütün odalara girip anahtarı aramaya koyulur. Ancak bu işlem uzun bir zaman alacağı için belki de aylarınızı alacak. Aynı anda iki yerde birden olamayacağınız için bu imkansız olacaktır.Oysa kuantum bilgisayarlarda bu işlem yalnızca dakikalarınızı alabilir. 

[fontpress type=”webfonts” name=”Open Sans” size=”21px” lh=”19px” color=”#000000″ shadow=”0_0_0_rgb(0, 0, 0)”] Klasik bilgisayarlar sadece 1 ya da 0 değeri alabiliyordu. Yani bizim tek tek kapıları açıp bakmamız gibi bir şey. Kuantum sistemlerde 1 kübit 1  ve  0 değerlerini alabildiği için aynı anda birkaç odaya birden giriyor olacaktı.[/fontpress]

Tabi bunlar iyiniyetli , insanlık için yapılması gereken araştırmalar. Halbuki işin devletler cephesinde farklı boyutları var. Gözetleme gibi bir derdiniz varsa ve bunu çok gizli yapıyorsanız, her türlühukukun dışında hareket etmek istiyorsanız sorunu da beraberinde getiriyorsunuz demektir. Devlet düzeyinde bu tür teknolojilerin elde edilmesi mutlak gücün ve dolayısıyle demokrasiye elvada demenin altyapısını da oluşturacaktır. İktidarlar Mutlak güce tapınmak isterler. Kim istemez ki ?! Şu an İngiltere’de böyle bir tartışma var. İngiliz demokrasisi bunu tartışıyor. Sanırım Cumhuriyet Bilim Teknik’te bununla ilgili koca bir yazı vardı. Londra’nın göbeğinde epey bir kamera varmış.

Big Brother is watching you
Görsel Kaynak : flickr’den alıntıdır. Sonnnni’ye aittir.

 

Tüm bunlar ortada dururken 1 Temmuz 2013 tarihli gazetelerde şu haberi okumakta fayda var.

ABD istihbaratı AB ofislerindeki telefonları ve bilgisayar ağlarına girmiş. ABD Avrupa’yı izliyor ! Alman Der Spiegel dergisi, dinleme skandalıyla ilgili olarak CIA çalışanı Snowden’da olduğunu yazdı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, iddiaların doğrulanması durumunda, AB-ABD ilişkilerine ‘ciddi bir etkisi’ olacağını söyledi.  Cumhuriyet gazetesi, 1 Temmuz 2013

Bu gibi haberleri önümüzdeki dönemde daha sık duyacağımız aşikar , tabi bilgi kaynaklarında karartma olmadığı sürece. Konuya dönersek eğer , bu Kuantum bilgisayarlar sayesinde insanlar çok daha rahat takip edilecektir. Zaten Facebook, icloud,gps , kredi kartları , mobese kameraları gibi teknolojilerin içindeyiz. 

dwavesystemYakın zamanda NSA ve GOOGLE , kuantum bilgisyarların yapay zeka teknolojisinde nasıl kullanılacağını araştırmak için labaratuvar kurma konusunda anlaştıklarına dair nette bir haber vardı. Bu konuda D-Wave adlı Kanada firması ( bu devletin uluslararası arenada neden sesini duymuyorum gerçekten merak ediyorum) 2011 yılında ilk ticari kuantum bilgisayarı oluşturduğunu söylüyordu ama bazı kaynaklar bu haberin atlatma , yalan olduğunu belirtmekte gecikmiyorlardı. Bununla ilgili şu siteye bakmakta fayda var: http://spectrum.ieee.org/computing/hardware/loser-dwave-does-not-quantum-compute Aşılması gereken çok engeller olduğundan dem vurmaktaydılar. Örneğin bu bilgisayarın ısınmadan kaynaklanan soğutmaları nasıl olacaktı, buna uygun kablolar nasıl olacaktı ya da kriptolamada nasıl bir yöntem izleyeceklerdi gibi sorunlar v.b.

Kestirmeden söylemek gerekirse, Kuantum teknolojiye sahip olmak demek ;

– Haberleşme

– Kriptoloji

– Şifre çözme alanında bir adım önde olmak demektir. 

Kuantum Bilgisayarlar ile ilgili şunları izlemekte fayda var : 

D-Wave Quantum Computer Scaling

Explaining Quantum Computing

 

KAYNAKLAR :

– http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bdergi/yeniufuk/icerik/bilgisayar.pdf

 http://www.extremetech.com/extreme/155380-quantum-computer-wins-first-ever-speed-test-against-a-conventional-intel-pc

http://www.dailytech.com/CIA+and+Amazon+Founder+Greedily+Eye+DWaves+Quantum+Computer/article27866.htm

– http://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121004121638.htm

– http://spectrum.ieee.org/computing/hardware/loser-dwave-does-not-quantum-compute

Görsel Kaynak : Sonnnni’s flickr

– http://www.bilgiguvenligi.gov.tr/siber-savunma/gelecegin-bilgisayarlari-sifre-sistemleri-ve-kuantum-kriptoloji.html

– http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/kuantum-bilgisayarlari-hayatimizi-degistirecek-14469

– http://www.nature.com/news/google-and-nasa-snap-up-quantum-computer-1.12999

– http://www.bilisimdergisi.org/s126/pdf/28-29.pdf

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir