web analytics

Krizalitler

krizalit2

 

 Birçok filmin açılışında genellikle şöyle bir sahneye rastlanılır. Esas oğlan bir düşünde bir kent görür. Bir kentin sokaklarında gezer ve sonra gerçekliğe uyanır. Filmi izleyenler bu sahnenin neden konulduğunu anlayamaz. Ancak final sahnesi yaklaştığında bulmaca tamamlanmış olur. Ama bazı sahneler daha da kafa karıştırıcı bir olay örgüsüne davetiye çıkarır. Örneğin İnception filmindeki topaçın dönme sahnesi insanı gerçekliğin mi yoksa sahte bir düşün içinde mi olduğunu şüpheye düşürtür. Rüya içinde rüya sahnesi müthiş bir seyirlik sunar izleyiciye. Yine bilim kurgu deyince aklımıza hasbelkader dünyaya düşmüş , herbirinin farklı gizil güçleri olan ama birbirleriyle telepatik yöntemlerle anlaşabilen, düşünce okuyabilen  X-Men filmi vardı. Bu filmin senaryosuna konu olabilecek bir kitaptan söz etmek isterim. Yankı yayınlarınca çıkartılan 1978 yılı mahreçli KRİZALİTLER kitabı. 

İnançların farklılaştığı bir dünyada mutasyona uğramış insanların ki bu yarı mutant yarı insan karışımı gibi bir şeydir. Ancak farklılıkların farkında değillerdir. Normal olmayan bu insanların kimlikleri normal olanların dünyasında lanete uğramıştır. Kitap postapokaliptik bir dünyanın kapılarını hafiften aralamıştır aslında. Kitapta bu insanlar KARGIŞLANMIŞ’lar olarak bahsedilir.  Kapitalist toplumun yarattığı sınıflaşma olgusu , sistem dışına çıkan kontrol edilemez bir yapıyı da doğurur. Tarihin her devrinde sistemin dışına çıkan birileri olacaktır. Sistem onları denetimi altına almak için denetmenlerini gönderecektir.  Eser boyunca ilgi çeken cümlelerden biri : 

DOĞAL BİÇİM KUTSALDIR

KURTULUŞUMUZ SAFLIKTADIR

KARGIŞLANMIŞLARDAN SAKIN KENDİNİ ! 

      Krizalitler unutulmuş bir kitap. Baskısını bulmanız hemen hemen imkansız. Ancak kitap dostları olan sahafçılardan bulabilirsiniz. Bir cümle de Yankı yayınlarına söyleyelim. Kardeşim , insan biraz bu kitabı tanıtmak için özen göstermez mi ? ama yine de kitabı çeviren çevirmenimize ve yayınevimize teşekkür edelim.                                                       

[vsw id=”Y6rnAxYfwKU” source=”youtube” width=”585″ height=”345″ autoplay=”no”]

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir