web analytics

Aşkın Deliliği

[dropcap color=”#33″ type=”square”]M[/dropcap]   UBİ’de çok güzel müzik şöleni vardı. İki gündür durup durup izliyorum. Deneysel müziğin böylesine güzel bir sonuç verdiğini bu yaşıma kadar görmemiş, heyecanlanmamıştım. Hindistan’ın eski ve çağdaş müzik gelenekleri arasında bir evlilik gerçekleşmiş. Belgeselde ve tabi ki müzik marketlerde 20 Kasım 2015’te yer alacak olan albümde  İsrailli besteci Shye Ben Tzur, Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood ve ‘Racastan Ekspresi’, imzası var. Ekip çalışmasının güzel bir örneğini görüyoruz. Hele hele benim bayıldığım Razia Sultan ve Afshana Khan gibi iki kadın vokalistin büyüleyici sesine aşık olacaksınız. Bu ikilinin Chala Vahi Des adlı parçasına dikkatinizi çekiyorum.. Bu parçayı uzun bir süre aradım lakin en uygun olanı aşağıdaki gibi. Galiba bir tür adanmışlık duygusu var .  Öte yandan Zakir Ali  Qawwal ‘ın Roked adlı parçasında da yerinizde duramayacaksınız.

junun

Tarihe ve geleneğe saygıyı da görüyoruz. Örneğin dededen kalma bir alışkanlık olan  Şahin besleme. Kuşlar dört dönüyordu evrende.  Devreye müzikte girince büyük bir keyif alıyorsunuz. Eski bir harmony aletini almaları ve tamir etmeleri belgeselin içinde yer alıyor. Kelime anlamı olarak Junun’un ( Junoon) Arapça, Farsça ,Urduca ve Hintçe de “Manik” , ” Aşkın Deliliği” olarak yer alıyor.  Mubi’nin sitesinde filmin tanıtımı şöyle yapılmış : [quote]JUNUN, Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood, İsrailli müzisyen Shye Ben Tzur ve ‘Racastan Ekspresi’nin yer aldığı samimi, kültürler arası ve ruhani bir müzikal yolculuk.[/quote] Eğer ileride bu belgesel kitapçılarda yerini alırsa mutlaka alınız derim.

Junun tanıtım

http://pitchfork.com/news/61561-radioheads-jonny-greenwood-announces-junun-lp-shares-paul-thomas-anderson-directed-video-for-roked/

http://variety.com/2015/digital/global/paul-thomas-andersons-junun-to-debut-exclusively-on-streaming-platform-mubi-exclusive-1201601254/

http://variety.com/2015/film/reviews/junun-film-review-1201613807/

http://www.imdb.com/title/tt4995590/

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir