web analytics

İzler

igulgec.jpg

Yıllar önce galiba Ankara kitap fuarında İsmail Gülgeç’in imzaladığı “Hayvanlar” adlı karikatür çalışmasını almıştım imzalı olarak. Yıllar yılı kapağını her açışımda kahkahalarla gülerim. Günümüzün güncel ve toplumsal olaylarına taş atardı. ” Entelektüel Ayı” , ” Klozet Faresi ” , ” İşçi Koyun” gibi çizgileriyle hep güldürdü bizleri soyismi gibi.

Kitaplığımın baş köşesinde durur. Bilgi Bulutunda onunla ilgili yazılara çok az rastlıyorum. Kitaplarını bulmak için bir göz gezdirdim ancak pek yeterli gelmedi.Çizgilerini topladığı kitaplar da pek yok gibi. Bu kıymeti çok az bilinen ağbimizi özleyeceğiz. Politik mizah konusunda sayılı isimler arasında idi. O’nun karikatürlerini yayınlamaya kalksak inanın bizi üzerler. Aşağıda onun daha yumuşak çalışmalarını bulacaksınız. Mekanı cennet olsun.

 

http://www.karikaturculerdernegi.org/karikaturculer.asp?id=5939#x

 

http://www.idefix.com/kitap/gulgec-yayinlari-hayvanlar-dizisi/firma_urun.asp?fid=529&dzid=1834

 

http://halisdokgoz.blogspot.com/2011/02/ismail-gulgec-gule-gule.html

 

Bugünlerde kitaplarımı tarayıp bilgisayara atıyorum. Duvarlara kadar dizili kitaplarımı, dergilerimi, sandık içindeki evrakı,ders notlarını ; sararmaya yüz tutmuş çeşitli gazetelerden kesip sakladığım makale,şiir ve yazıları yeniden gün ışığına çıkartıyorum. Yakın tarihimizin katledilen yazarlarından Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı , Necip Hablemitoğlu gibi çok değerli insanların yazılarını dijital dünyaya bırakacağım. Belki okumayı sevmeyi unutmuş bu topluma bir yararım olur. Sait Faik : ” Bir insanı sevmekle başlar her şey ” diyordu. Günümüzde ise her şey bir insanı sevmekle bitiyor gibi. Sararmış yaprakları tarayıcının yeşil ışığı altında her geçirişimde sanki anılarda uçup gidiyor . Dijital dünyanın renksiz , kokusuz dünyasında bu hüznü hissetmek olanaksız olacak.

 

 

 

 

Page_1.jpg

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts