web analytics

Çetin Alp , Opera ve Eurovizyon

cetnalpdy9Bu yazıyı yazmamdaki vesile sabah TRT ‘nin Nostalji adlı müzik programı olmuştur.

Güçlü bariton sesiyle sahneye çıkan Çetin Alp büyük bir heyecanla şarkısını söylemiş , iş puanlamaya gelince şarkımız puan alamamıştı. Tabi o zamanki Türk kamuoyu başarıya olan ihtiyacı had safhadaydı.

Avrupa’ya kendini kabul ettirme gibi bir derdi de vardı. Bilemiyorduk Avrupa’nın bu güdük kalmış yarışma programının hiç bir önemi olmadığını. Zavallı Çetin Alp , yıllarca Pop kültürüne yeni yeni uyanmış o zaman ki Televole mantığı eleştirmenlerince yerden yere vurulmuş ve o güzel insanı belki de en verimli olabilecek çağında küstürmüştü. Hiç kimse o sözü yazan şarkı sözü yazarını eleştirmedi, o şarkıyı düzenleyen kişiyi eleştirmedi. Tabi bu satırlardan diğerlerini de yerden yere vurmak gerekmez ama bu işin günahını neden yıllarca rahmetli  Çetin Alp’e yükledik ki ? Bana kalırsa Türk Pop Tarihi yazılacaksa ya da bu işe soyunmak isteyen varsa bir zahmet işe insani açıdan yaklaşsın da Çetin ALp’e  değerini versin. Bize ne Erovizyondaki puanlama sisteminden ? Sertap Erener ” Her yerde yaparım ” diyerek birinciliği aldı da ne oldu ?  O yıllarda çocuktuk , ancak anımsıyorum bana kalırsa şarkı gerçekten güzeldi . Hele Çetin Alp’in sahnedeki figürleri beni büyülemişti. Zavallı Çetin Alp ‘i küstürdük ve verimli olabilecek çağında kaybettik. Kına yaksın o vıttırı vızık Pop eleştirmenleri. Zaten onları da kimsenin salladığı yok. Onlar Boğazda soğuk viskilerini yudumlayıp kibirle ‘ ne güzel iş yaptık ‘ diye kadehlerini tokuştursunlar . Nuri Alço ağbim inşallah onların içkilerine ilaç katar …

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir