web analytics

Akmeşe Türkü Hikayeleri

 

[vsw id=”3EmM54ZCzV8″ source=”youtube” width=”585″ height=”345″ autoplay=”yes”]

 

Anılar , yaş ilerledikçe birikir ve bir sele dönüşür. Lise yıllarımız hiç unutulmaz . Ondan önceki dönem ilköğretim çağıdır. O yıllar hayal meyaldır. Ne yaptığımızı pek bilmeyiz. Bilgisayar teknolojisinin tabana yayılması ile hepimiz görüntü biriktiren insanlar olduk. Güzel yanları da var bu işin. Saklayabilirseniz ,  gelecek için tatlı bir geçmişe özlem durumu yaşarsınız. Ama bazen bu görüntüleri kaybederiz , unuturuz bir yerlerde ya da farkında olmadan sileriz. Ortaokuldan geriye sadece unutamadığınız öğretmenleriniz kalır. Bazen okulunuza uğrarsınız. Yatılı geçirdiğiniz günler adına koridorlarında dolaşırsınız. Her sabah toplandığınız bahçenizde andımızı okurken buluruz kendimizi. Hayat geçerken bizi de alıp götürmüştür . 

Akmeşe Yatılı İlköğretim Okulu’nda görev yaptığım yıllarda ikinci el bir video kamera almıştım. O zamanlar yeni eğitim sisteminin getirdiği performans-proje ödev çalışmaları yapılsın istenirdi. Eğitim camiası bir dönüşüm yaşamaktaydı , zordu bu çalışmalar ancak bir o kadar da keyifliydi. Öğrenciyi hayatın içinde çekiyor, onlara birey olmanın , tatlı, güzel yanlarını gösteriyordunuz. Kör topal da olsa bir şeyler yapılıyordu. Akmeşe Yıbo’da yeni gelen Müzik öğretmenimiz Seda Hanım sınıfta etkinlik düzenliyordu , bunların kayıt edilmesini sağladı. Eğer yaşıyorsa , kendisine buradan selam gönderelim . Gelmiş geçmiş bütün öğretmenlerimizin bunda payı var. Çünkü hepimiz sınıflarımızda eğitim adına, bilgi adına, gelişim adına, memleket adına faaliyetlerde bulunuyorduk. Seda hanım sayesinde bu görüntüleri elde ettik , sakladık. Şimdi gün ışığına çıkıyor. Elinde olmayanlar içinde bir barındırma sitesine yükleyeceğiz.

Bizim zamanımızda bu kayıt edici cihazlar gelişmiş değildi, ne yazık ki geçmişten bugüne bana hiç bir şey kalmadı. Bir tek anımsayabildiğim İnkılap Tarihi öğretmenim yakışıklı ,Ray Ban gözlüklü Taner Hacıluman, Türkçe öğretmenim bir kaşı yukarıda kızgın , kartal bakışlı ,anaç Kezban Çetiner hocam, İngilizce öğretmenim ( sarışın bir bayandı )ve bir de her sabah bizi okul avlusunda toplayan saç traşlarımızı kontrol eden yönetici ve Matematik öğretmeni Sefa Veral kaldı. Ha unutmadan Milli Coğrafya dersimize giren , Allah Rahmet eylesin, vurduğu yerden ses getiren, elinde bond çanta ile dolaşan ve de  acayip teknik vuruşları olan ama hakikaten de coğrafyayı öğreten bir öğretmenimiz vardı. Sayesinde Menteşe dağlarının paralel uzandığını öğrendim.

[vsw id=”Rv4DKrgugI4″ source=”youtube” width=”585″ height=”345″ autoplay=”no”]

Şimdi bu görüntülere bakıyorum da Akmeşe’de okuyan bu çocukların ne çok cesaretleri varmış, ne çok sevgi dolu insanlarmış. Çocuktular ve bir sürü bir sürü hayalleri, sevgileri ve oyunları vardı. Hepsine en içten sevgilerimi gönderiyorum. 

” Akmeşe Türkü Hikayeleri 1.bölüm indir “

Video boyutu : 174 mb

Görüntü 3 bölüm halinde  10’ar dakikalık olarak düzenlenmiştir. Görüntü açılma süresi internete bağlantı hızınıza göre değişecektir. 

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir