web analytics

10 Kasım 193∞

Bu gün 10 Kasım . Sevgili Atatürk’ümüzün aramızdan ayrılışının 74. yıldönümünü anacağız. Hep birlikte yeniden hatırlayacağız. Türkiye eskisi gibi her 10 Kasım’da hüzün , matem günü olarak anmıyor artık. Herkes bugünü Atasına olan sevgisini belirtmek, onu yeniden anlamak için bir fırsat olarak görüyor. Ankara, İzmir, İstanbul, Erzurum, Kars,Artvin kısacası ülkemizin bütün güzel insanları bu gün için alanlara koşuyor. Ne mutlu bize ki ulusumuz yeniden ayağa kalkıyor ! 

Milletin gönlünde taht kurmuş bu yüce kişiliğe ne yazık ki vatansız kalmış birtakım cüdamlar saldırma cüretini gösteriyorlar. İstanbul’un gökdelenlerinde gazete köşelerinde kalemlerini hakaret aracı olarak kullananlar , liberal düşüncenin ahlakını almamış olanlar, Türkiye’ye düşman etnik ırkçılar, laikliği benimseyememiş bazı kafalar ne yazık ki bu ülkede bayağı mebzul. Allah onları ıslah etsin diyelim ama onlar da bilsinler ki sizi tanıyoruz ve biliyoruz. Size karşı verilecek cevabımız kararlı bir duruş , bir o kadar da kütüphanemizdeki kitaplardır.

Türk devrimini Atatürksüz , Mustafa Kemal’siz düşünemiyoruz. Bu millet, 1774’ten beri geri çekilmiştir . Kazanılan son büyük savaş 1730’dadır ve üzerinden 188 sene geçmiştir. Düşmanlarımız, sadece bizi değil , 1.Dünya Savaşı’nda müttefiklerimizi de yenmişlerdir. Yunan Ordusu, Avrupa emperyalizminin kiralık ordusu olarak Anadolu’ya yollanmıştır. İngiliz başbakanı, “ Türkler Asya’nın Kızılderilileridir ve akıbetleri de onlarınki gibi olacaktır” demektedir. Halk , yoksul ve yorgundur.

Mustafa Kemal Paşa, Libya’da en küçük milis birliklerden başlayarak 8 sene içinde ordu komutanlığına kadar her kademedeki birliğe komuta ederek pişen askeri dehası , şimdi siyasi ve psikolojik bir dehayı ortaya çıkarmaya başlar. Mustafa Kemal, Türk Milletini tekrar savaşa ikna eder.   1. İnönü,  2. İnönü, Eskişehir – Kütahya , Sakarya , Dumlupınar… Sonra ? Önce İzmir’e ve İstanbul’a giren Türk Ordusu…İstanbul’un ikinci kez fethi. Hz. Peygamberin Hadisi Şerifi yere düşmez : Konstantinopolis’I fetheden asker ne güzel askerdir. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır.

İstiklal Harbi, Türk Milletinin savaşı tekrar Kabul etmesi ve İngiliz emperyalizminin siyasi, Yunan ordusunu ise askeri olarak yenmesidir.

Sonra T.C. ‘nin kuruluşu başlar. 1071-1730 yılları arasında sürekli savaşarak ilerleyen ve sonra 188 sene sürekli savaşarak geri çekilen bir millet, bir dinin tek başına birleşik Avrupa’ya karşı kılıcı ve kalkanı olan bir millet , yaralarını sarmak için çabalamaktadır. Bir milyon lirayı 2 milyon lira yapmak kolaydır ancak bir lirayı iki lira yapmak zordur. Türkiye, 1923’te bir lirayı 2 lira yapmak için çalışmaktadır.

8 Kasım 1938. Mustafa Kemal , uyanır. Saate bakar göremez. Hasan Rıza Soyak’a sorar :

–       ”Saat Kaç ?”

–       7:00  efendim !                      Aynı soruyu birkaç kez daha sorar.

Soyak , cevabı tekrar ederek , saatin 9:00  olduğunu söyler.

Soyak : “Biraz rahat ettiniz mi efendim ?”  diye sorar.    Gazi : ” Evet !”   der. Doktor Neşet Ömer İrelp , dilini çıkarmasını ister. Mustafa Kemal döner.   Ancak sonra dilini geri çeker.   İ R E L P ‘e   dikkatle bakar ve son olarak  : “ Aleykümselam”   der.

30 saat süren komadan hiç çıkmaz ve 10 Kasım saat 09:05’de kalbi durur.

Nahl Suresi 32. Ayet Melekler , onların canlarını iyiler olarak alırken, “Selamün aleyküm!”  yapmış olduğunuz iyi işlere karşılık Cennete girin! “ derler….

Bu yazılan bilginin kaynağını soran bazı arkadaşlarımız oldu. Hemen söyleyelim. Bu bilgi Şevket Süreyya Aydemir’in “Tek Adam” adlı kitabında ve diğer yazarların örneğin Kılıç Ali’nin hatıralarında bu bilgi vardır.

Sevgili Atatürk , güzel Atam rahat uyu ! Seni seviyor, izliyor ve yolundan gidiyoruz. Ruhun şad olsun !

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir