web analytics

Eğitimde Padlet Uygulaması

Web 2.0 teknolojileri ile birlikte hayatımıza o kadar güzel yenilikler giriyor ki bunları takip etmekte bile zorlanıyoruz. Hem öğretmenler hem de öğrenciler için bu uygulamalar yaratıcılığımıza sınır koymuyorlar. Bizleri eğitimin , derslerin içine çekiyorlar. Ancak bazen okullarımızdaki kısıtlamalar bazen de öğrenci milletinin internet konusunda yaşadığı sıkıntılar bizleri sınıf içi uygulamalarda zor durumda bırakabiliyor. Örneğin sınıfta hadi şu uygulamayı yapalım dediğimizde android telefonlarda yaşadıkları sıkıntılar , bazen de okulun internet şifresi bilemediklerinden girememeler ve bir de öğrencinin yaşadığı kota sıkıntıları hepimizi yarı yolda bırakabiliyor. Neyse şimdilik bunları geçelim. Sizlere şu aralar uyguladığım aracı tanıtmak istiyorum. PADLET .. Sitesi için şuraya bir tık atalım.

Klasik hesap alma giriş işlemlerini gerçekleştirdikten sonra bir kaç deneme yanılma yöntemi ile uygulamanın nasıl kullanıldığını öğreniyorsunuz. Peki bunu derste nasıl kullanıyorum ? Bu platformu derse başlamadan önce çocuklara QRCODE kodu cep telefonlarından okuttuktan sonra hemen sitenin içine giriyorlar. Onlara bu konu hakkında bilmek istediğiniz örneğin Osmanlı Devleti’nin Duraklama Dönemi hakkında neler öğreneceklerini ya da konu hakkında duyduğu ,okuduğu kavram varsa onları yazmalarını söylüyorum. Köşede + işaretine basarak boşlukta bir not kağıdı oluşturuluyor. Onlar kavramları yazarken neyi bilip bilmediklerini bu şekilde öğrenmiş oluyorlar. Derste etkileşimli tahtayı da açarak bağlandıklarını onlar da görmüş oluyorlar. Bu şekilde ön hazırlık yaptıktan sonra derse geçiyoruz. Bütün bunlar bittikten sonra onlara Whatsupp’tan evde çalışacakları konunun linkini atıyorum ve bir sonraki derse hazırlıklı gelmiş oluyorlar. Peki değerlendirmeyi nasıl yapacağız ? Onun için de yine bir uygulamamız var. SOCRATİVE ölçme değerlendirme platformu.  Bütün bunlar bizleri Z kuşağına biraz daha yakınlaştırıyor. Boş vaktimde onların görüntülerini de atabileceğimi umuyorum. Sağlıcakla kalın. Sevgilerimle.

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir