web analytics

Büyük Verilerden Sınıfımız hakkında bir sonuç çıkarabilir miyiz ?

                                                          Mentimeter sitesi sayesinde anında geri dönüş alınabilir.

Büyük bir dönüşüm yaşıyoruz .Büyük Veri denilen gerçeklerle karşılaşıyoruz. Girdiğimiz her site , tepki verdiğimiz her haber ve bilgi büyük verinin parçaları. Bazen soruyoruz kendimize : ” Bu şirketler beni nereden biliyorlar ? Bilgilerimi nereden aldılar ?” Nereden alacak sanal ağdan topluyorlar. Pek meraklıyız kendimiz hakkında bilgiyi teslim etmekle. Konu bu değil . Madem bu bilgi var ve gerçek. Bizler bu konuda ne yapabileceğiz ? İçinde yaşadığımız gerçeklik bizlere hem üreten hem tüketen konumuna sürüklüyor. Bir başka deyişle hem okuyucu olacağız hem yazıcı. Geçmişte bıraktığımız veriyi okuyup , analiz edeceğiz , bundan bir sonuç çıkartacağız. Büyük veriyi eğitimde kullanabilir miyiz mesela ? Neden olmasın ? Derslerimizde işlediğimiz konunun ne kadarının anlaşılıp anlaşılmadığını ölçebiliriz . Anında ölçüp anında reaksiyon verirsek ,anlaşılmayan konuyu yeniden ele alma şansı doğacaktır. Artık her şey ŞİMDİ’ye odaklı olacaktır. Bir süredir derslerimde gerek rehberlik alanında gerekse anlaşılmayan konularda geri dönüş alabilmek için bu siteyi kullanmaya başladım. Sitenin yıllık ücreti var lakin site size bir demo kullandırtıyor. Şimdilik bu şekilde idare ediyorum. Mentimeter sitesi için bir tık.

Yukarıda tespiti yaptıktan sonra hemen anlaşılmayan konu üzerinde yeniden durarak çocuklara geri dönüş yapmaya başladım. Onlar derslerde eğleniyorlar . Ben de rahat ettiğimi söyleyebilirim.

About the author: admin

Meslek hayatına devam ediyor. Şu sıralar kitap okumaktan başka bir şey yaptığı yok , Photoshop ve Adobe serisinin programları ile ilgilenmekte ancak anlamıyor.Bilişim dünyasından kopamasa da " bu kadar dijital nereye kadar ağbi ? " diyecek kadar protest bir tavra sahip.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir