web analytics

Kitap

Yaşayan Ölüler Şehri

Bilim Kurgu dünyasının 100 yıl evvelden günümüz sanal gerçekliğini tam kalbinden vuran bir eser : YAŞAYAN ÖLÜLER ŞEHRİ   Bilimkurgu…

Read More

Duygu Profesörü Daniel Goleman

90’lı yılların başında Duygusal Zeka ( EQ) kavramı ilk kez ortaya atıldığında, bilimadamları akıllı olmak konusunu tekrar düşünmeye başladılar. Bugüne dek bilimsel araştırmalarının çoğunu beynin düşünen parçasının yani IQ’nun ( zeka seviyesinin ) ölçümüne ve gelişimine yönelik yapmışlardı. Sonra ortaya biri çıktı. “Artık sadece yüksek IQ yeterli değil, yüksek EQ’ya da sahip olmak gerekiyor” diye , birşey attı ortaya. Kafalar tümden karıştı. Bu EQ da neyin nesiydi ki ?

Read More

Kitapların Haritası

Kitaplarla haşır neşir içindeyseniz eğer size lovereading.co.uk adlı siteye bakmanızı tavsiye edeceğim. “Sıradaki kitabı seçmenize yardım edelim.” mottosuyla hareket eden bu güzel sitenin çok güzel bir uygulamasıyla karşılaştım. Sevdiğiniz kitapların geçtiği şehirleri ve mekanları ziyaret edebileceğiniz harita uygulaması var.

Read More

Goriller Cehenneminde İki Yetim

Kapitalizmin çarkları arasında ezilen milyonlar var dünyada. Bu ekonomik sistemin insanlığa sunduğu pek bir şey yok. Ülkemizde tüketimin artmasıyla etkisini daha da çok gördüğümüz şu günlerde kirlenen doğa, kar hırsına bürünmüş ruhlar , ahlakın , erdemin paraya tahvil edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu goriller cehenneminde insan, özne olmaktan çıkıyor nesneye dönüşüyor. İnsanın karakteri silikleşiyor ve Alfred Bestler’in ünlü karanlık kitabının ismini andırırcasına yıkıma doğru gidiyor. Çıkmaz Sokak Çocukları’nın dramıdır bu izleyeceğimiz.

Read More

Charles Dickens ve İngiltere

Yaşadığımız yüzyılın başlarında Sanayi devriminin başladığı yıllarda İngiltere’nin bağrından bir yazar doğuyordu. İngiliz Sanayi devriminin getirdiği sıkıntıların izdüşümünü romanlarına yansıtıyor, çocuk işçilerden, yoksulluk yasalarından, bebek çiftliklerinden söz ediyordu.

Read More